Forum Siedziba Loży Szyderców
Loża Szyderców
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Broń - czyli jak i czym wroga częstować

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Siedziba Loży Szyderców Strona Główna -> Nauki Wojenne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dimli zwany kotem
Stalowa stalówka



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Nigdziebądź

PostWysłany: Sob 22:50, 01 Kwi 2006    Temat postu: Broń - czyli jak i czym wroga częstować

Zapłacone

Oręż możemy podzielić na poszczególne grupy, tj.:
- Broń dystansowa, inaczej zwane miotaną;
- Broń ręczna, wykorzystywana do walki w zwarciu;


Następnie broń miotaną możemy podzielić na następujące grupy:


Łuki są to jedne z najprostszych broni dystansowych, dzielimy je na:


- Łuk krótki


jest to najstarsza wersja tej broni. Łuki krótkie mają ok. 1,5 m ( 4 – 5 stóp). Z upływem lat poczyniono zabiegi by zwiększyć ich zasięg. Zaczęto więc robic łuki dłuższe (nazywane długimi łukami), albo próbowane zwiększyć ich giętkośc przy tej samej długości. Łuki kompozytowe wykonane są z kolku rodzajów materiału. Co pozwala na uzyskanie większej elastyczności i większego zasiegu.

- Łuk długi

ten typ łuku jest mniej więcej tak długi jak wysoki jest jego łucznik, więc zazwyczaj mierzy powyżej 1,9 m (6 stóp). Ma on większy zasięg niż łuk krótki. Łuki kompozytowe długie są wykonane z kilku rodzajów materiału. Pozwala to uzyskać większą elastyczność i zasięg łuku.

- Łuk refleksyjny


to długie łuki wykonane z więcej niż jednego rodzaju materiału. Dzięki temu są bardziej giętkie. Od łuków kompozytowych różni je również kierunek wygięcia drzewca, w zwykłych łukach wyginane się je zgodnie z naturalną krzywizną, w refleksyjnych przeciwnie, co w znaczącym stopniu zwiększa siłę naciągu.

Kusze Są to łuki przytwierdzone poprzecznie do drewnianego albo metalowego drzewca. Strzela się z niej krótkimi strzałami, zwanymi bełtami. Kusze dzielimy na:

- Kusza lekka


Zwana inaczej szybką, jej konstrukcja pozwala na szybkie naciągnięcie cięciwy za pomocą mechanizmu wewnątrz kuszy, gdyż siła potrzebna nie jest zbyt duża.

- Kusza ciężka

Zwana inaczej bojową służy przede wszystkim do przebijania zbrój płytowych. W tych kuszach do naciągnięcia cięciwy potrzebny był specjalny mechanizm. Siła rażenia tej broni jest tak ogromna że większość kościołów zaliczyła ich to narzędzi zła.

Proce:


Proce są bardzo prostymi narzędziami. Zwykła proca składa się z rzemienia ( skórzanego bądź z jakiegoś innego mocnego materiału) na końcu którego znajduje się woreczek na pocisk. Broń trzyma się za oba końce rzemienia i kręci nad głową, ąż osiągnie ona maksymalną prędkość (proca nie głowa) – wtedy należy puścić jeden z rzemieni kierując pocisk na cel.

Broń ręczna ma wiele odmian i wiele zastosowań główne grupy broni ręcznych:

Bronie kolcze:

- Korbacz:


Korbacz składa się z mocnej drewnianej rączki przymocowanej do metalowego lub drewnianego pręta nabitego ćwiekami (tę formę tej broni nazywamy niekiedy cepem bojowym) bądź też do żelaznej kuli ze szpikulcami. Obie części połączone są łańcuchem albo rzemieniem.

- Morgenstern:

Morgenstern zwany również Gwiazdą zaranną to drewniany trzonek zakończony metalowym okuciem z licznymi szpiczastymi ćwiekami. Broń ta ma około 1,20 m do 1,30 m (3,5 – 4,5 stóp) długości. Różne jej rodzaje posiadają kulistą, owalną bądź cylindryczną głowicę. Bez względu jednak na rodzaj, większość z nich jest zakończona długim szpikulcem.

Małe miecze:

- Sztylet


Typowy sztylet ma spiczaste, obusieczne ostrze, w przeciwieństwie do noża który ma jedno ostrze i jest nieco krótszy

- Miecz krótki

Miecz krótki to pierwszy miecz jaki w ogóle wymyślono. Ma obusieczne ostrze długości około 60 cm (2 stopy). Jego koniec jest zazwyczaj zakończony szpicem, przez co nadaje się świetnie do zadawania ran kłutych.

Duże miecze:

-Miecz długi

Miecze takie określa się również mianem mieczy obusiecznych albo wojennych, zakończony najczęściej jest szpicem. Mimo tego miecz taki urzywamy do zadawania ran siecznych, a nie kłutych. Nie istnieje jedna wersja tego typu broni, długość miecza wacha się w granicach 90 – 120 cm (3 – 4 stopy). W ostatnim wypadku samo ostrze ma 100 cm (3,5 stopy)

- Miecz dwuręczny

Pochodzi od miecza długiego. Ostrze zostało wydłużone do przynajmniej 1,8 m (6 stóp), odpowiednio zwiększając również rękojeść. Jego zalety można wykorzystać tylko przy urzyciu obu rąk.

- Mecz półtoraroczny

Zwany również bękartem. Bierze swoją nazwe od tego, że jest skrzyżowaniem miecza długiego z dwuręcznym. Bękart ma obusieczne ostrze i długa rękojeść. Jego całkowita długość wynosi 120 – 160 cm (4 – 5,5 stopy)

Topory:

- Toporek


Ostrze tej broni wykonane jest najczęściej ze stali i posiada przeciwwagę w postaci skierowanego do tyłu spiczastego dziobku. Krótkie stylisko jest zazwyczaj zakończone z obydwu stron ostrym końcem.

- Topór bojowy

Najczęściej spotykany typ topora bojowego składa się z drewnianego styliska długiego na około 120 cm ( 4 stopy) oraz obsadzonego na jego końcu jednosiecznego półokrągłego ostrza.

Bronie obuchowe:

- Maczuga


Maczugi to z regóły zwykłe pałki z twardego drewna, wąskie przy rękojeści, a szerokie na końcu. Kawałek drewna mogący pełnić rolę maczugi można znaleźć prawie wszędzie, dzięki czemu broń ta zyskała ogromną popularność.

- Wekiera

Ta briń pochodzi w prostej linii od maczugi. Jest to po prostu drewniany trzonek, na którym została obsadzona kamienna lub metalowa głowica, uzbrojona w kolce, ćwieki lub inne ostre zakończenia.

- Kij

Ta prosta broń mierzy od 1,8 do ponad 2 metrów (6 – 8 stóp). Jeżeli ma dobrze służyć powinna być wykonana z drewna dębowego i być obita z obu stron metalem. Kijem walczy się trzymając go obiema rękami.

- Młot bojowy


Zbudowany jest z metalowego bijaka, osadzonego na również metalowym bądź drewnianym trzonie. Bijak może mieć formę bryły, cylindra albo klina z płaskim, lekko zaokrąglonym czołem. Masa takiego młota sprawia, że nadaje się on wyśmienicie do rozbijania wszelkiego rodzaju zbroi.



Powyżej wymienione są tylko główne rodzaje broni spotykane we wszystkich krainach. omówione są tylko z grubsza, gdyż dokładne omówienie ich wszystkich potrwałoby tydzień jeśłi ne dłużej. jeśłi interesuje was jakaś z nich dokadniej - pytajcie. Postaram się zaspokoić waszą ciekawość w miarę moich możliwości
Jeśli będziecie mieli ochotę w innym wykładzie mogę przedstawić oręż z odległej krainy szogunów i roninów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Arya Vesimies
Nienatemperowany



Dołączył: 27 Mar 2006
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Nie 23:56, 02 Kwi 2006    Temat postu:

Ja Ja Ja mam pytanko :)

Zawsze ineresowało mnie czemu łuki te nazywają się kompozytowe i refleksyjne.
Wiesz może skąd się to wzieło?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dimli zwany kotem
Stalowa stalówka



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Nigdziebądź

PostWysłany: Pon 0:35, 03 Kwi 2006    Temat postu:

Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć w tej chwili na to pytanie.
Pozwole sobie wyrazić moją opinię., którą jeśli okaże się błędna po zapoznaniu sięz dokładniejszymi materałami zrewizuje.
Nazwa łuk kompozytowy wynika prawdopodobnie z użycia kompozytów czyli różnych materiałów do produkcji danego łuku. Z tego co pamiętam obecnie łuki sportowe wykonuje się z klku warstw włókna węglowego, drewna o dużej sprężystości i mocnego plastiku.

Co do łuków refleksyjnych mogę tylko domniemywac że nazwa ta może wynikać ze z innej techniki naciągania cieciwy na łuk. W łukach tradycyjnych nacianiecie polega na połaszeni dwuch końców drzewca bez zmiany kształtu łuku. w łukach refleksyjnych można to przedstawić jako przejście od litery C do D. Zauważ mamy tu do czynienia z refleksja czyli odbiciem.

mam nadzieje że chwilowo (do czas aż znajdę dokładniejszą odpowiedź ) zaspokoiłem twoją ciekawośc, Dziękuję ci równiez za udział w moim wykładzie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Avallo
Nienatemperowany



Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 2:35, 03 Kwi 2006    Temat postu:

Łuk refleksyjny jest łukiem kompozytowym. Składa się on z kilku warstw, zrobionych z kilku rodzaji drewna. Conajmniej jedna z warstw (najlepiej kilka) jest sklejana z pozostałymi już naprężona. Po zastygnięciu kleju łuk ten odgina się w drugą stronę i naciąga cięciwę. Łuk taki mimo mniejszych rozmiarów dorównuje zasięgiem i siłą strzału łukowi długiemu, lecz ma słabszą celność, gdyż używa się do niego krótszych strzał.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Avallo
Nienatemperowany



Dołączył: 31 Mar 2006
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon 2:38, 03 Kwi 2006    Temat postu:

Może łuki to domena elfów, ale o łukach refleksyjnych to powinieneś coś wiedzieć kocie. Dlaczego?
Dla Dębowego Mocnago (made in Pozen), była reklama z łukiem refleksyjnym;)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Weles
Nienatemperowany



Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

PostWysłany: Czw 9:05, 13 Kwi 2006    Temat postu: Luki

Przeglądam typy broni i nadziwić się nie mogę, jak można było pominąć bronie drzewcowe!
Toż niejednokrotnie ich użycie decydowało o losach bitew!
Gdzie włócznie, piki, oszczepy, glewie, gizarmy, halabardy, kosy bojowe?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Mordrin ZuUuy
Wykaligrafowany



Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 131
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: z zaświatów

PostWysłany: Czw 11:03, 13 Kwi 2006    Temat postu:

Nie bój nic. Będzie w najbliższym czasię.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dimli zwany kotem
Stalowa stalówka



Dołączył: 18 Mar 2006
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Nigdziebądź

PostWysłany: Sob 22:55, 15 Kwi 2006    Temat postu:

mój błąd zaraz poprawie

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Samuel Vimes
Stalowa stalówka



Dołączył: 04 Kwi 2006
Posty: 70
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Z daleka

PostWysłany: Czw 8:39, 20 Kwi 2006    Temat postu:

łuk refleksyjny zazwyczaj, ale wcale nie zawsze jest łukiem kompozytowym. Co prawda żeby w pełni wykorzystać możliwości łuku refleksyjnego trzeba bardzo mocnego i trwałego materiału, a łuki lite, czyli drewniane, zazwyczaj są zbyt słabe, to mozna spokojnie zrobić taki "gięty" łuk z drzewa.

natomiast łuki kompozytowe w żadnym wypadku nie sa tożsame z łukami refleksyjnymi - łuczysko zrobione z wielu warstw róznych materiałów było stosowane o wiele wcześniej niż ktoś wpadł na pomysł wywinięcia łuku na drugą stronę.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Siedziba Loży Szyderców Strona Główna -> Nauki Wojenne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin